Mokre sprzęgło

Sprzęgło cierne, ze względu na środowisko pracy, w którym występuje możemy podzielić na: suche i mokre. W tym artykule skupimy się na sprzęgle mokrym. Jest ono coraz częściej wykorzystywane, przyjrzyjmy się więc mu bliżej. Wskażemy, gdzie jest stosowane tego typu rozwiązanie oraz omówimy zasady jego działania.

Zasada działania sprzęgła mokrego

Działanie niewiele się różni od sprzęgła ciernego suchego. W przypadku sprzęgła mokrego, zastosowane są specjalne okładziny cierne, które umożliwiają jego pracę w kąpieli olejowej. Pozostałe jego elementy również są zanurzone w oleju (zazwyczaj napełniane są nim także skrzynie biegów). Tarcza jest przyciskana do koła zamachowego za pomocą docisku. Pozwala to na przekazywanie napędu. Moc jest odbierana przez skrzynie biegów i przekazywana następnie dalej na wał napędowy.

Występowanie sprzęgła mokrego

Sprzęgło mokre możemy podzielić na: jednotarczowe i wielotarczowe.

Wielotarczowe sprzęgło mokre występuje w większości motocykli, skuterów i motorynek. Dzięki temu rozwiązaniu, sprzęgło zanurzone w oleju, pracuje płynniej, spokojniej. Można powiedzieć, że poprawia błędy motocyklisty, ograniczając do minimum gwałtowne szarpnięcia i drgania.

Swoje zastosowanie znajdzie również w samochodach ciężarowych.

W kwestii aut osobowych, jest to rzadziej spotykane rozwiązanie. Wyjątkiem są samochody wyposażone w dwusprzęgłową skrzynię biegów.

Sprzęgło wielotarczowe mokre, świetnie sobie radzi z przenoszeniem wysokich momentów obrotowych. Wszystko za sprawą zwielokrotnionej powierzchni ciernej.

Żywotność sprzęgła mokrego wynosi w przypadku:

  • motocykli – ok. 100 tysięcy kilometrów
  • samochodów ze skrzynią biegów dwusprzęgłową – około 200 tysięcy kilometrów.

Uzależniona jest oczywiście od naszego stylu jazdy.

Podsumowanie

Sprzęgło mokre to ciekawa alternatywa dla suchego. W przeszłości w przypadku aut osobowych cieszyła się większą popularnością. Z czasem jednak z nich zrezygnowano na rzecz sprzęgieł suchych. Współcześnie jedynie auta ze skrzynią biegów dwusprzęgłową stosują te rozwiązanie. W przypadku motocykli, wciąż cieszą się dużym uznaniem i są używane przez zdecydowaną większość producentów.